Hole na NW
Jsou na nordic walking nezbytné speciální hole?
Jednoznačně ano! Zde jsou důvody proč tomu tak je a co vše musí hole na nordic walking splňovat.
1. Nordic walkingové nebo trekingové?
V prvé řadě si musíme vysvětlit rozdíl mezi holemi na nordic walking a treking. Spousta lidí se domnívá, že se jedná o hole stejné, jen s jiným názvem. To je největší omyl. Velmi často se s tím setkáváme na našich kurzech, kdy k nám klienti přijdou na lekci s holemi na treking.
Základní 3 rozdíly mezi holemi na NW a na treking:I. Madlo - u holí na nordic walking je stejné jako u holí na běžecké lyžování (štíhlé, dlouhé), kdežto u trekingových holí, je jako u holí na sjezdové lyžování (tvarované na prsty).
II. Poutko - musí u nordic walkingových holí zajistit, aby madlo zůstalo na stejném místě i v rozevřené dlani, zatímco u trekingových nám hůl z otevřené dlaně svévolně vypadne.
III. Botičky - jsou vždy součástí nordic walkingových holí. Jsou to zkosené gumové krytky a ne zakulacené špuntíky, které jsou určené pro hole trekingové.
Takhle vypadají HOLE NA NORDIC WALKING
Takhle vypadají HOLE NA TREKING
2. Pevné nebo teleskopické?
Výhodou pevných holí je, že nemusíte nic nastavovat, nemůže se stát, že by během chůze zajela jedna část do druhé a vzbuzují mnohem větší jistotu. Na druhou stranu si už nikdy nenastavíte hůl podle potřeby (sníh - delší, sportovnější chůze - kratší).
Teleskopické hole bývají nejčastěji dvoudílné (většina výrobců má v sortimentu na výběr jeden, maximálně 2 modely třídílných nordic walkingových holí), dají se složit přibližně na 95 cm a jsou tak skladnější a snáz se přepravují. Můžete je komukoliv zapůjčit. U méně kvalitních holí občas dochází k postupnému zasouvání, nebo nepříjemnému cvakání při dopadu hole na zem.
3. Madlo
Vyrábí se z různých materiálů. Každému vyhovuje něco jiného, většině lidí je však nejpříjemnější přírodní korek. Používané materiály jsou plast, guma, neopren, umělý korek, přírodní korek a jejich kombinace. Plast je nejjednodušší na údržbu. Pocitově velmi podobné plastu je madlo ze syntetického korku. Gumové a neoprenové madlo neklouže v dlani. Přírodní korek slučuje všechny plusy ostatních. Velmi ale záleží na tom, v jaké kvalitě je každý materiál vyroben. I přírodní korek může být takový, že se dříve nebo později odlepí, nebo odrolí. Nekvalitní guma se také vydrolí a setkali jsme se i s takovou, která se lepila na ruce (u holí za 1600,- Kč!).
Na obrázcích je madlo z přírodního korku na úplně nových holích za 890,- Kč. Je zde vidět, že spoje k sobě nepřiléhají a jsou zde poněkud větší póry. Netroufám si odhadnout, jak dlouho takové madlo vydrží.
4. Poutko
Jak už je psáno výše, na NW holích nesmí být takové poutko, jaké bývá u trekingových holí nebo u holí na sjezdové lyžování. To znamená obyčejná smyčka, viz. obr. č. 2. Ideální poutko je takové, které má extra otvor i na palec (obr. č. 5). Horší varianta je poutko, které je pouze kolem zápěstí (obr. č. 6). U takového poutka je třeba si dát pozor, aby nebylo špatně připevněné. Setkali jsme se se spoustou renomovaných značek, u kterých jsou poutka naopak. S takto nesprávně nasazeným poutkem nelze užít správnou techniku.