Nordic walking
Historie
Nordic walking vyslovujeme [nordyk volking], v doslovném překladu severská chůze, pochází ze skandinávských zemí, přesněji z Finska. Vznik tohoto sportu je spojený s datem 5. ledna 1988, kdy se měl konat v Helsinkách závod na běžkách. Z důvodu nedostatku sněhu, museli organizátoři vymyslet jiné řešení. Tak vyrazili závodníci na trať pěšky, pouze s hůlkami. Z počátku sloužil nordic walking především jako letní trénink běžkařů. Tento sport totiž využívá podobných pohybů jako u běžeckého lyžování a procvičuje tím svalové partie, které jsou pro běh na lyžích nezbytné. Jako samostatnou sportovní disciplínu začali nordic walking provozovat Finové na přelomu 80. a 90. let minulého století. Poté se sport rozšířil po celé Skandinávii a pak i do střední i jižní Evropy. Také v USA si severská chůze získala své příznivce. První zmínky o nordic walkingu ve Spojených státech jsou z roku 1992, pod názvem „pole walking“. V současné době tento sport získává už i v České republice na stále větší popularitě. Jakmile se někdo rozhodne jej vyzkoušet, stane se mu nordic walking příjemným a užitečným společníkem. Základem tohoto sportu je chůze se speciálními holemi. Ta však musí být prováděna správně, abychom svému tělu nezpůsobili více škody než užitku.
Co k Nordic Walkingu potřebujete
- speciální hole určené pro nordic walking. Ideální délka holí se zjistí tak, že vynásobíte výšku postavy číslem 0,68 (např. 170cm x 0,68 = 115cm dlouhé hole). Jednoduše řečeno, abyste při opření hole o zem, svírali v lokti pravý úhel. Hole mohou být buď teleskopické (výškově nastavitelné) nebo pevné. Madlo je obdobné jako na holích běžkových a je vybaveno poutkem, které Vám umožní se o hůl lépe zapřít nebo naopak hůl odhodit, aniž by Vám vypadla z ruky. Na konci hůlky je hrot - vhodný do terénu, který je chráněn odnímatelnou gumovou botičkou, jenž se využívá na asfalt.
Co k Nordic Walkingu doporučujeme
- pohodlné oblečení, nejlépe z funkčního materiálu, jenž dobře odvádí pot, rychle schne a je příjemný na tělo
- nízké boty, které Vás nikde netlačí a dobře sedí na patě. Tak jako pro každý sport i pro Nordic Walking je navržena speciální obuv, která se liší od ostatních zkosenou patou podrážky, která tímto umožní lepší stabilitu při kroku. Úplně však postačí jakákoli obuv s dobře odpruženou podrážkou např. běžecká obuv do terénu nebo trekingové boty určené pro lehkou turistiku - nemají tak tvrdou podrážku.
Přínosy Nordic Walkingu
- aktivní zapojení a posílení 90% svalů celého těla
- zlepšení pohyblivosti páteře, jenž vede k uvolnění napětí krčních, ramenních a mezilopatkových svalů
- přispívá ke správnému držení těla
- ulevuje zádovým problémům
- možnost regulovat zátěž horní a dolní poloviny těla
- posílení srdce, oběhového systému a dýchacího ústrojí
- zlepšení koordinace pohybů
- zlepšení metabolismu
- díky holím menší zátěž na klouby a lepší stabilita
- dobrá volba při onemocnění osteoporózou (= řídnutí kostí) nebo artrózou (= zánik chrupavky)
- redukce váhy
- doporučuje se při rehabilitacích u řady onemocnění pohybového systému nebo poúrazových stavů, po operaci srdce aj.